Zimní trénování Lvíčat venku – jak se oblékat

Vzhledem k dotazům na vhodné oblečení dětí na venkovní tréninky v chladných podmínkách jsem připravil krátké povídání na toto téma. Současné opatření nám umožňují trénovat ve skupinách do 20 členů. A protože podmínky pro sportování v tělocvičnách jsou stále nevýhodné (10 sportovců + roušky), budeme trénovat na stadionu. Tréninky budeme přizpůsobovat počasí a pokud bude chladněji, budou cca hodinu, v teplejších dnech budou do 1,5 hodiny.

Teď tedy k oblékání. Zůstáváme u systému vrstvení tenčích vrstev, které umožní regulaci a také normální pohyb. V tomto období by mělo být samozřejmostí, že děti budou mít s sebou na tréninku rukavice (prstové či palčáky) a čepici, šátek nebo čelenku. Na cestu na trénink a domů určitě teplou bundu, klidně zimní jako do školy. Boty na trénování nejlépe tenisky s hrubším vzorkem, aby moc neklouzaly. Nejsou vhodné pohorky, které neumožňují pohyb kotníku a ohyb chodidla, nebo sněhule, které naopak jsou příliš volné a většinou těžké. Tyto boty mohou mít děti na přezutí na cestu. Co se týká oblečení na trénování, doporučuji dvoje tenké nebo jedny silnější sportovní ponožky, spodky a sinější elasťáky nebo kalhoty s podšívkou. Na vršek pak tenké triko s dlouhým rukávem (termo triko nebo tzv. mřížku – triko, které umožní transport potu do další vrstvy a nestudí na těle). Jako druhou vrstvu teplejší triko s dlouhým rukávem (např. mikrofleece). Třetí vrstvou může být bavlněné triko s krátkým rukávem a přes něj větrovka s podšívkou nebo softshelka bunda.

Podle aktuálních teplot je potřeba vrstvy upravit a použít sinější nebo slabší, případně reagovat na vlhkost. Děti si na tréninky také nosily pití. Vzhledem k tomu, že teploty jsou nízké a tréninky budou kratší, doporučuji pití dát do termolahve (ne horké, pouze teplé či vlažné) a bude v klubovně, děti se pak mohou napít po tréninku. Případně jim ho můžete přinést, až si je přijdete vyzvednout.